Arı Sütü

Arı Sütü Faydaları ve İçeriği Nedir?

 

Arı sütü bal arıları tarafından kraliçe arıları ve gençlerini beslemek için üretilen bir madde olarak bilinmektedir. Çeşitli fiziksel rahatsızlıklara ve kronik hastalıklara iyi gelmesi ile bilinmekte olan arı sütü sıklıkla diyet takviyesi olarak da satılmaktadır. Arı sütü faydaları içeriğinde yer alan zengin vitaminlerden gelmektedir.

Arı Sütü Nedir?

Bal arıları tarafından hazırlanan bir süttür. Kraliçe arının gelişimi ve beslenmesi için hazırlanan bir besindir. Besin içeriği oldukça yüksek olması ile birlikte pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Beyazımsı, kremsi bir renge sahiptir. Arı sütünün faydaları sayılmakla bitmez. Kanser tedavilerinde kullanıldığı bilinmektedir. Kanseri önleme ve kan basıncı düşürme gibi özellikleri bulunmaktadır. Kolesterol seviyelerini düşürür, erken yaşlanmayı önler. Aynı zamanda diyetlerde kullanılır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Arı Sütü İçeriği

Arı sütü içeriği bakımından oldukça zengin olan bir besindir. İçeriğinde kalsiyum, bakır, demir, fosfor, silikon, sülfür, potasyum gibi çok çeşitli besin ve mineraller yer almaktadır. B vitamini açısından da oldukça zengindir. İnsan vücudunun üretmediği 8 esansiyel amino asit de içerisinde yer alır.

İşçi arılar eski kraliçe arının zayıflaması nedeniyle yeni bir kraliçe arıya ihtiyaç duyarlar. Bu durumda yeni yetiştirilen kraliçe arı için arı sütü üretir ve onunla beslenmesini sağlarlar. Arı sütünün yaklaşık olarak %60 ve %70 oranları sudur, %12 ya da %15 oranları protein, %10 ya da %16 oranları şeker ve %3 ile %6 oranları yağ, %2, %3 oranları vitamin olarak bilinir.

Arı Sütü Neye İyi Gelir?

Arı sütü özellikleri itibariyle pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Kanseri önleyici yapısı, kilo vermeye yardımcı içerikleri ile çokça tavsiye edilir. Karaciğeri korur, sindirim bozukluklarını tedavi eder, iltihabı azaltır, kan basıncını düşürür ve diğer çok çeşitli hastalıklarından insanları korur. Cilt için mükemmel faydaları bulunmaktadır. Bu nedenle erken yaşlanmayı önler. İçeriğinde yer alan antioksidanlar cildi güzelleştirmektedir. Erkeklerde testosteron arttırıcı etkileri görülmektedir. Sindirim sağlığı olumlu yönde etkileyerek herhangi bir sindirim sistemi rahatsızlığının giderilmesine yardımcı olur. Oldukça faydalı bir probiyotik olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı etkileri bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir