Çam Balı

Çam Balı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

Sağlıklı özellikleri ile ön plana çıkan çam balı tadı itibariyle de oldukça lezzetlidir. İnsan sağlığına olan muhteşem etkileri ile kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu balın birbirinden farklı çeşitleri bulunur. Çiçek balına göre farklıları bulunan çam balı en çok tüketilen ballar arasında yer almaktadır.

Çam Balı Nedir?

Yararlı etkileri nedeniyle sıklıkla tüketildiğinin görülmesinin ardından çam balı nedir soruları sorulmaktadır. Güney Ege ve Batı Akdeniz’de yetişmekte olan bir baldır. Kızılçam ağaçlarından toparlanan bu balın sağlık için olan etkileri sayılmakta bitmez. Yorgunluğa, halsizliğe, saç köklerine, sindirim sistemlerine oldukça iyi gelmektedir. Çok yararlı etkileri ile gün geçtikçe popülerliğini arttırmakta ve çokça tüketilmektedir.

Çam balı yapımı arıların çam ağacı öz suyunu emmeleri ile birlikte gerçekleşmektedir. Artan suyu tatlı bir madde olarak çam ağacı üzerinde bırakmaktadırlar. Bu salgılar bal arıları tarafından olgunlaştırılır ve çam balına dönüştürülür. Çam ballar içerdikleri mineral ve antioksidan bakımından insan sağlığı için çok büyük olumlu etkileri bulunmaktadır.

Çam Balı İçeriği

Çam balı çiçek balına göre çok daha farklı özelliklere sahip olunması ile bilinir. Çam balı çok daha az tatlıdır ve bu sayede boğazda yakıcı bir his bırakmamaktadır. Çiçek ballarına göre de 10 kat daha fazla enzim, vitamin ve mineral içermektedir. Amino asit bakımından ve antioksidan bakımından oldukça zengin olan çam balı özellikleri ile birlikte sıklıkla tüketilmeye devam edilmektedir.

Çam Balı Neye İyi Gelir?

Çam balı faydaları sayılmakla bitmez. İlk olarak saç köklerini beslediği ve saçları çok daha fazla sağlamlaştırdığı bilinmektedir. Düzenli tüketim gerçekleştirildiğinde kişilere enerji vermekte ve halsizlik, yorgunluk gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Yüksek tansiyonu düzenleyici etkileri ile birlikte doktorlar tarafından da önerilmektedir.

Asidik bir yapıya sahip olsa bile mide için oldukça faydalıdır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına oldukça iyi gelir. Bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesine yardımcı olur ve açık yaralara da oldukça iyi gelir. Vücut içerisindeki iltihapların giderilmesine yardımcı olur. Kişiler kahvaltılarında günlük olarak tükettiklerinde sağladığı yararlı etkileri gözlemleyebilecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir