Propolis

Propolis Damla Kullanımı

 

Propolis damla bir kovan ürünü olan propolisin çeşitli çözeltilerin kullanılması ile birlikte sıvı hale getirilerek tüketim için kolaylaştırılmış halidir. Tüm dünya genelinde kullanılmakta olan geleneksel bir üründür. Propolis arılar tarafından üretilmekte olan reçine maddedir. Kovanın hijyeni ve korunması için üretilen bu maddenin insan sağlığı için yararları oldukça fazladır.

Propolis Damla Nedir?

Propolisin damla formatına getirilerek insan tüketimine sunulmuş halidir. Propolis en iyi şekilde alkol ile çözündürülmektedir. Dünyada daha çok %70 alkol çözeltileri kullanılmaktadır. Su bazlı olanlar ise alkolsüz bir şekilde üretilmektedir.

Propolis Damla Nasıl Kullanılır?

Propolis damla kullanımı doğrudan ağza damlatılarak gerçekleştirilebileceği gibi ekmeğe sürülerek de gerçekleştirilebilmektedir. Kişiler suya, meyve suyuna damlatarak bu ürünü tüketebilir. Kullanım amaçları arasında ilk maddede bağışıklık sistemlerini güçlendirici etkileri yer almaktadır. Antioksidan özelliklere sahip olan bu madde ciddi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Arıların kendi kovanlarının güvenliğini sağlamak amacı ile ürettikleri bu madde insan sağlığı için oldukça faydalıdır.

Propolis Damla Yararları Nelerdir?

Propolis damla yararları sayılmakla bitmez. Çok çeşitli kanser risklerini ortadan kaldırması ve bağışıklığı güçlendirmesi ile birlikte çok çeşitli enfeksiyonların giderilmesinde de kullanılmaktadır. Meme, cilt, gırtlak, karaciğer, kolon, mesane kanserlerinin tedavilerinde ciddi yararlı etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda kanser risklerini de ortadan kaldırarak çeşitli hastalıklara karşı vücudu korumaktadır.

Propolis damla içeriği kapsamında yer alan etken maddelerle birlikte virüslere karşı da oldukça yararlı etkilere sahiptir. Açık yaraların ve yanıkların iyileşmesinde de yüksek etkileri görülmektedir. Soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıkları iyileştirir ve hücre yenilenmesinde rol oynar. Ağız bakımı için de ciddi etkileri olan bu maddenin diş etkileri üzerindeki yararları büyüktür. Sindirim sistemlerini düzenleyici etkileri sayesinde herhangi bir rahatsızlık oluşumunu önler.

Propolis aynı zamanda cilt içinde çok etkili bir maddedir. Erken yaşlanmayı önler ve cildin parlamasına yol açar. Aynı zamanda kişilere enerji vermesi ile birlikte yorgunluk ve halsizlik gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Propolis damla kullanmak çok çeşitli açılardan büyük yarar sağlamaktadır. Her geçen gün uzmanlar tarafından şiddetle önerilmekte olan bu madde ile hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemlerini güçlendirebilmek mümkün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir