Propolis

Şifalı Bir Arı Ürünü: Propolis

Propolis kullanımı pek çok yararlı etkileri ile uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Çok çeşitli hastalıklara iyi gelmesi ile bilinmekte olan propolis tüketimi gün geçtikçe popülerleşmektedir. İnsan sağlığını koruyucu etkileri sayesinde pek çok hastalıktan korur ve iyileştirici etkileri ile rahatsızlıklar giderilir.

Propolis Nedir? Nasıl Oluşur?

Arılar iğne yapraklı ağaçlardan, bitkilerin tomurcuk ve yapraklarından topladıkları maddeleri salgı bezlerinde salgıladıkları enzimlerle birleştirirler. Böylelikle arılar reçine benzeri bir madde üretmiş olur. Buna da propolis adı verilmektedir.

Arılar bunu kovan içerisindeki sterilizasyonu sağlamak için üretmektedirler. Dışarıdan gelen böcek ve mantar gibi durumlara karşı kovanı korumak adına bu maddeyi üretmektedirler. Hem hijyen sağlamak için hem de kovanın savunmasını oluşturabilmek için arılar tarafından kullanılmaktadır. Genel olarak rengi koyu kahverengi olarak göze çarpar. Oldukça zengin içeriklere sahip olması ile birlikte tarih boyunca insanlar tarafından tüketilmektedir. Eski dönemlerde ilaç olarak kullanılmakta olan bu madde pek çok hastalık için şifa özelliklerine sahiptir.

Propolis Yararları Nelerdir?

Propolis içeriği %50 oranlarında reçine, %30 oranlarında bal mumu, %10 esansiyel ve aromatik yağlar ve %5 polen, %5 mineral içermektedir. Organik kalıntılardan oluşmaktadır. Propolis yararları bakımından insan sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olan bir maddedir. Faydaları bakımından oldukça zengindir. Meme, cilt, gırtlak, karaciğer, kolon, mesane kanserlerinin risklerini ortadan kaldırır ve iyileştirici özelikleri ile tedavilerinde büyük rol oynar.

Ülser, mide ve bağırsak kanserlerinin yanı sıra sindirim sistemi sorunlarına da oldukça iyi gelmektedir. Sistem rahatsızlıklara karşı yüksek koruma sağlar ve olumsuz etkilerden çok daha hızlı bir şekilde kurtulmaya yardımcı olur. Açık yaralar üzerinde de ciddi yararları bulunmaktadır. Yara ve yanıkların tedavi edilmesinde ciddi rol oynamaktadır. Günümüzde tıp dünyası tarafından oldukça yoğun bir ilgi gören bu madde insan sağlığını oldukça olumlu bir şekilde etkilemektedir.

Karaciğeri zararlı maddelere karşı korumaktadır. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda da ciddi yararları görülmüştür. Diş macununa eklenerek kullanıldığında propolis faydaları ağız bakımı için de oldukça güçlü etkilere sahiptir. Ağız bakımında, diş etlerinde ciddi yararlar sağlamaktadır. Enfeksiyonlardan korur ve patojenleri etkili bir şekilde yok eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir