Bal

Ülkemizde Üretilen Bal Çeşitleri

Türkiye’de üretilen ballar oldukça çeşitlidir. Türkiye’nin coğrafi konumu yüzünden farklı balları elde etmek olanaklıdır. Özellikle şifa açısından çok yararlı olan bal, özellikleri ile pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Akasya Balı

Artvin yöresinde oluşmakta olan bu bal Akasya ağacının çiçek özlerinin arılar tarafından toplanılması ile oluşmaktadır. Diğer ballar arasında en iyi olan ballardan biridir. Kendisine has olan aroması ile birlikte oldukça özgün olan bir baldır. Bal çeşitleri içerisinde özel bir yere sahip olması Akasya ormanları içerisinde yer alan kovanlardan elde edilmesinden gelir.

Sinir sistemini koruyucu özellikleri bulunmaktadır. Ağız yaralarının tedavilerinde kullanılır. Bel ağrıları ve bağırsak iltihaplarının tedavilerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda hafızayı güçlendirici özellikleri de bulunmaktadır.

Anzer Balı

Türkiye’de üretimi yapılan ballar arasında farklı bir tada sahip olan Anzer balı, Rize Ayder yaylasında üretilmektedir. Oldukça ünlü olan bir baldır. Bu yayla üzerinde 450- 500 çeşit çiçek bulunmaktadır. Ballarda bu çiçeklerden elde edilen nektarlarla yapılmaktadır. Hiçbir şekilde katkı maddesi bulunmayan ballardandır. Isıl işlemler görmeden sağılan ballar sağlığı oldukça olumlu bir şekilde etkilemektedir. Soğuk sağım teknikleri ile üretilmektedir. Genel olarak hastalıklara şifa niyeti ile birlikte tüketilmektedir.

Ayçiçek Balı

Türkiye’de üretilen ballar arasında Ayçiçek Balı Trakya bölgesinde yoğun bir şekilde üretilmekte olan bir bal türüdür. Arılar bu çiçekten bal alırken aynı zamanda bitkinin tozlaşmasını da sağlamaktadır. Kovandan alındığında altın sarısı rengine sahip olan baldır. Kendisine has bir tadı bulunmaktadır. Oldukça çabuk bir şekilde şekerlenebilen bal türleri arasında yer alır. Doğal bir ateş düşürücü olması sebepleri ile çokça tercih edilmektedir.

Çam Balı

Dünya üzerinde en çok çam balı ülkemizde üretilmektedir. Çam balının en önemli özelliklerinden biri bozulmadan yıllarca saklanabilmesidir. Üretimleri oldukça ilginç olan bu bal türleri basra adı verilen tatlı maddelerin arılar tarafından toplanılması ile üretilmektedir. Arılar çiçeklerden topladıkları nektarlardan değil, bu tatlı maddeden bal üretimlerini gerçekleştirmektedir. Boğaz rahatsızlıklarına karşı oldukça etkili olan bir bal çeşididir.

Çiçek Balı

Pek çok çiçek bitki örtüsünün bir arada bulunduğu yerlerde üretilen yerli ballar içerisinde yer alır. Kanser hastalıkları, kalp hastalıkları ve cilt sorunlarına karşı birebir etkileri bulunmaktadır. Türkiye’de yapılan ballar arasında en çok üretilen ürün olma özelliği taşır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir