Kestane Balı

Kestane Balının Yararları Nelerdir?

 

Oldukça farklı bir aroma ve lezzete sahip olan kestane balı Türkiye’de yetişmektedir. En özel çiçek ballarından biri olarak bilinmekte olan bu bal kestane ağaçları ile oluşturulmaktadır. Kestane ormanlarının yoğun olduğu bölge Karadeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Kestane Balı Nedir?

Faydaları nedeni ile popülerleşmesinin ardından kestane balı nedir soruları merak edilmeye başlanmıştır. Kestane balı nasıl yetişir, özellikleri nelerdir gibi sorular kişiler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Ülkemizde kestane ormanlarında yetiştirilen bu bal içerikleri bakımından oldukça zengin olması ile birlikte sıklıkla tüketilmektedir. Sağlığa olan yararlı etkileri oldukça fazladır ve uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir.

İşçi arılar kestane balı yapımında kestane ağaçlarından topladıkları nektarları kullanmaktadırlar. Bir başka bitkinin nektarının karıştırılmamasına özen göstererek titizlikle çalışırlar. Bu da kestane balını diğer ballardan çok daha özel bir hale getirir. Diğer bal çeşitlerinden çok daha farklı içeriklere ve fiziksel özelliklere sahip olduğu bilinir.

Kestane Balı İçeriği

Kestane balı tadı tatlı ve acımsı özellikleri bir arada bulundurur. Kestane balının rengi oldukça koyudur ve kahverengindedir. Koyu renkli ballarda amino asit, şeker, bakır, demir, potasyum ve kalsiyum gibi içerikler çok daha yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Mineral miktarları diğer ballara oranla çok daha fazladır. Tat ve içerik özellikleri bakımından kestane balları diğer ballardan ayrılmaktadır.

Yoğun bir kıvama sahiptir ve pH değeri diğer ballara oranla çok daha yüksektir. Fruktoz ve glikoz oranları da aynı şekilde yüksektir.

Kestane Balı Faydaları Nelerdir?

Kestane balı özellikleri çok çeşitlidir. Kestane balı astım tedavilerinde kullanılmaktadır. Düzenli tüketildiğinde öksürüğe iyi gelmektedir. Aynı zamanda yorgunluk, halsizlik gibi sorunların da ortadan kalkmasına yardımcı olur. Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı birebir olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Bu nedenle uzmanlar tarafından da sıklıkla önerilmektedir.

Kestane balı faydaları ağız kokuları için de geçerlidir. Kan pıhtılaşmasını önler, damarları korur. Kolesterolü düşürür ve kalbin çok daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Damar sertliklerine de iyi gelmektedir. Gözlere ve gözlerde yer alan hastalıklara iyi gelir. Romatizma ve siyatik ağrılarının giderilmesine yardımcı olarak ağrı kesici özelliği ile yarar sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir