Bal, Bal Evi

Arılar Nasıl Bal Yapar? Bal Nasıl Toplanır ve Tüketime Hazırlanır?

 

Arılar nasıl bal yapar sorusu doğal bal yemeniz için çok önemlidir. Arılar üç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar: kraliçe arı, işçi arı ve erkek arı şeklindedir. Arıların bal yapımı bu üç çeşit arının birlikte çalışması ile gerçekleşmektedir. Kraliçe arı toplamda 3-5 sene yaşamaktadır. Kraliçe arılar yaşadıkları süreler içerisinde yüzlerce yumurta yapar. Tek görevi yumurta yapmaktır. Kraliçe arı kızlı ve erkekli olarak yumurtalar yapmaktadır. Erkek arılar kraliçe arıyı döller, kalanları da işçi arı olur. Bal üretimi işçi arılar sayesinde gerçekleşmektedir.

Gerçek Bal Nasıl Yapılır?

Arılar nasıl bal yapar sorusu herkes tarafından merak edilmektedir. İşçi arılar tarafından bal yapımı gerçekleşmektedir. Arılar yaklaşık olarak 12 saat boyunca çiçeklerden nektar toplamaktadır. Bir kilo bal yapımında arıların toplam olarak 5 milyon çiçeği ziyaret etmeleri gerekir. İşçi arılar 3 ay içeride çalışır, 3 ay dışarıda.

Arıların iki midesi bulunmaktadır. Midelerinin birinde özel bir enzimle nektar karıştırılır ve bal yapılır. Diğer midesi ile de yaşamını devam ettirir. Bal üretiminde çiçeklerden nektar almak yeterli olmamaktadır. Midelerinde yer alan enzimlerle birlikte üretim devam eder. Bu aşama sonrasında arılar balı bal mumu peteğine aktarmaktadır. Petek dolana kadar işlem devam eder. Arıların bal yapımı bu şekildedir.

Balın Toplanması ve Tüketime Hazırlanması

Bal oluşumu tamamlandığında hasat zamanı gelmiş olur ve bu zamanda ballar toplanır. Kovandan çıkarılan ballı çerçeveler sırlı olmaktadır. Sırlı olanlar ve beyaz olanlar petekli olarak satılmak üzere sır bıçakları ile alınmaktadır. Kapalı bir yerde bu işlemler gerçekleştirilmektedir. Sırları alınmış olan petekler çerçeveleri ile birlikte bal süzme makinalarına yerleştirilmektedir. Süzülen ballar makinanın alt kısmında yer edinir. Balların kolay bir şekilde süzülebilmesi için ısı verilmektedir.

Tüketilebilir bal yapmak için süzme işlemlerinden sonra balların pastörize edilmeleri gerekmektedir. Pastörize işlemlerinin dışında balların 40-50 dereceden fazla ısıtılmış olmaları gerekmektedir. Petekli çerçevelerde, seksiyon halinde jelatinli kağıtlarda, süzülmüş halde kavanozlarda tüketim için hazırlanırlar. Cilalı taş devirlerinin duvar resimlerde görülen bal tüketen insanların görülmesiyle birlikte balların tüketiminin çok eskiye dayandığı bilinmektedir. Uzun yıllar boyu tüketilen doğal lezzet sağlıklı yapısı nedeni ile çokça tüketilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir