Bal

Bal Şekerlenir Mi?

Bal şekerlenir mi sorusu bal tüketenler tarafından büyük bir öneme sahiptir. Bal arılar tarafından üretilmekte olan ve yüksek besin değerlerine sahip olan bir besin türüdür. Doğal bal, arıların kendi habitatları içerisinde bal üretimleri sayesinde oluşmaktadır. Kendi bal oluşum süreçlerini doğal bir şekilde geçiren arılar doğal bal üretmektedirler. Kişiler doğal bal şekerlenir mi sorusunun cevabını merak etmektedir.

Bal Şekerlenmesi Nasıl Oluşur?

Bal üretimlerine insan eli değmediği sürece ortaya oldukça doğal ve çok daha kaliteli sonuçlar çıkmaktadır. Doğal ballar saklanma koşullarına uyularak saklandıklarında yıllar boyu bozulmadan durabilmektedir. Aynı zamanda bu süreçler içerisinde de besin değerinden hiçbir şey kaybetmemektedir.

Balda şeker oluşumu bu noktada merak edilir. Kişiler gerçek, hakiki ballarda şeker oluşumu meydana gelir mi sorusunu merak etmektedirler. Halk arasında şekerlenme olarak bilinmekte olan olay aslında kristalleşmedir. Balın belirli bir süre sonrasında kristalleşmesine verilen addır. Bu durum balın doğallığı konusunda kişilerde şüphe uyandırmaktadır. Şekerlenen bal gerçek bal mıdır sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

Bal şekeri oluşumu doğal bal olmadığı anlamına gelmemektedir. Halk arasında bilinenlerin aksine balın kristalleşmesi doğal ballarda çok daha fazla görülmektedir. Pastörize ve filtrasyon işlemleri balın kristalleşmemesi için yapılmaktadır. Bal, şekerlenmemesi için işlem görmektedir. Bu nedenle doğal balların şekerlenme ihtimalleri çok yüksektir. Balın kristalleşmeye başlamasının ana nedenleri ortam sıcaklığıdır. 14-15 derecede bal şekerlenebilmektedir. Sıcaklık attıkça çözünecektir, azaldıkça kristalleşecektir.

Kristalleşen Bal Tüketilir Mi?

Balın şekerlenmesi süreçleri bal için çok olağan süreçlerdir. Normal bir süreçtir. Bu nedenle balın kristalleşiyor olması balın tüketimi için bir engel teşkil etmez. Bal kristal şekliyle de tüketilebilir. Ancak kristal hale gelmiş balı kişiler tekrar sıvı hale getirerek de tüketebilir. Sıvı hale getirebilmek için yine ısısı yüksek bir ortama bırakılmalıdır. Bal ısı karşısında tekrar sıvı bir hale gelebilmektedir.

Balda şeker oluşumu hiçbir şekilde tüketim için engel teşkil etmez. Doğal ballarda çok daha yüksek oranlarda kristalleşme durumları söz konusudur. Şekerlenme olayları bal için oldukça normal bir olay olmasından dolayı bu haliyle de tüketilebilmektedir. Isı ile birlikte tekrar eski formuna rahatlıkla kavuşacaktır. Kristalleşen balın besin değerlerinde herhangi bir şekilde değişiklik oluşmaz. Bu nedenle güvenli bir şekilde tüketilmeye devam edilebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir