Arı Sütü, Bal, Bal Evi, Çam Balı

Perga (Arı Ekmeği) Nedir?

 

Arı ekmeği olarak bilinmekte olan besin, işçi arılar ve larvaları için çiçeklerden toplanan oldukça önemli bir besin tedariki olarak bilinmektedir. İşçi arılar topladıkları polenleri hem beslenmek için hem de yeni besin kaynaklarını oluşturabilmek adına kullanmaktadırlar. Polenleri kendi salgıladıkları enzimler ve bal ile karıştırmaktadırlar.

Arı Ekmeği Nasıl Oluşur?

Arılar besin için polen, nektar ve suya ihtiyaç duymaktadırlar. Karbonhidrat ve enerji ihtiyaçlarını çiçeklerden topladıkları nektarlardan karşılamaktadırlar. Protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını da polenden sağlamaktadırlar. İşçi arılar doğrudan doğadan aldıkları bu besinlerle yetinmezler. Bu noktada da arı ekmeği yapımı ihtiyacı doğmaktadır.  Topladıkları polenleri kendi salgıladıkları enzimlerle ile birleştirerek çok daha besleyici bir besin ortaya çıkarırlar. Buna da arı ekmeği adı verilmektedir.

Arı ekmeği aynı zamanda perga olarak da adlandırılmaktadır. Nem ve sıcaklık ile birlikte kovan içerisinde fermente olan madde arı ekmeği haline dönüşür. Kışlık bir besin kaynağı olarak üretilmektedir.

Perga İçeriği

Perga yapımı çok değerli bileşenlerden meydana geldiği için içerik bakımından da oldukça zengin bir besindir. Polenden meydana gelen bir madde olmasına rağmen kimyasal içerikleri bulunmaktadır. Arı ekmeği yapısal olarak %20 protein, %3lipid, %24-%35 arasında karbonhidrat, %3 vitamin ve mineral içerikleri ile yarar sağlamaktadır. İçeriğinde yer alan çok çeşitli vitaminler insan sağlığı için yüksek önem taşır. İçeriğinde C, B1, B2, E, H, K vitaminleri yer almaktadır. Laktik asit, folik asit gibi enzimler bulunmaktadır.

Arı Ekmeği Yararları

Arı ekmeği yararları saymakla bitmez. Arıların kışlık besin ihtiyaçlarını gideren bu madde oldukça güçlü bir vitamin kaynağı olarak bilinmektedir. Besin emilimi yüksek bir arı ürünü olarak ortaya çıkar.

Vücudun güçlendirilmesi ve yüksek bağışıklıkların kazanmasına yardımcı olan bir besindir. Perga özellikleri ile itibariyle çok çeşitli hastalıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Mide ve bağırsak olaylarını düzenler ve büyüme gelişme sağlar. Konsantrasyonu arttırıcı özelliklere sahiptir. Kandaki kolesterol seviyelerini düzenlemektedir ve kalbin çok daha düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Karaciğeri koruyucu özellikleri sayesinde uzmanlar tarafından tüketilmesi sıklıkla önerilmektedir. Alerjik reaksiyonlara oldukça iyi gelmekte ve hücre yenilenmesi sağlamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir