Bal

Hakiki Bal Nedir? Nasıl Anlaşılır? Gerçek Bal ve Sahte Bal Farkları

 

Arıların bitkilerden aldıkları nektarı işlemeleri ile birlikte oluşan hakiki bal faydaları çokça merak edilmekte ve kişiler tarafından araştırılmaktadır. Hakiki bal oluşumu, içeriği ve nelere fayda ettiği gibi soruların cevapları merak edilmektedir.

Hakiki Bal Nedir?

İnsan sağlığına olan etkilerinden sonra hakiki bal nedir sorusu merak edilmeye başlanmıştır. Kimyasal kalıntı, herhangi bir tarım ilacı ve yapay petek içermeyen arının kendi habitatı içerisinde işlemiş olduğu bala hakiki bal denilmektedir. Hakiki bal herhangi bir işlemden geçirilmez. Pastörizasyon ya da filtreleme işlemlerinden geçmeden, ısıl işlem görmeden satılmaktadır.

Bir Balın Hakiki Bal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir balın hakiki bir bal olup olmadığını anlamanın tek yolu laboratuvar analizleridir. Laboratuvar sonuçlarında arıdan gelen diastaz ve prolin maddeleri kontrol edilerek hakiki olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Gerçek Bal ve Sahte Bal Arasındaki Farklar

Sahte bal yapay bal aroması içermektedir. İçeriğinde renklendirici, tatlandırıcı, glikoz, mısır şurubu ve suni petek bulunmaktadır. Bu ballar sahte olarak nitelendirilmektedir. Sahte bal ayırt etme işlemleri için yine uzman analizleri gereklidir. Hakiki bal rengi açıktan başlayıp koyuya doğru gitmektedir. Sarı, kehribar, kahverengi, kırmızımsı renklerden oluşmaktadır. Yoğun bir renge sahip olan ballar içerikleri bakımından oldukça yoğun oldukları bilinmektedir.

Hakiki balın kaşıkla alındığında kesilmeden uzun süreler boyu akışkanlığına devam ettiği bilinmektedir. Eğer bal katı bir şekilde kaşığa alınıyorsa bu durumda sahte olduğu söylenebilmektedir. Ilık bir suya baldan 1 yemek kaşığı kadar koyup bekletildiğinde çözünmeden duruyorsa bal, gerçek baldır. Eğer çözünerek yok oluyorsa bu durumda sahte olduğu söylenebilir.

Hakiki bal özellikleri içerisinde kokusuz olması yer almaktadır. Eğer bal kokuyorsa bu durumda da sahte olmasından söz edilebilmektedir. Ancak yine de her kokusuz balın hakiki bal olduğundan söz etmek doğru olmaz. Üreticiler birtakım maddelerle birlikte balın kokusunu giderebilmektedir. Balların gerçek mi sahte mi olduklarının anlaşılabilmesi için çok çeşitli deneyler gerçekleştirilmektedir. Bu deneyler aracılığı ile de bir balın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunun ayrımı yapılabilir. Ancak bu durumlarda bile en etkili yöntem uzmanlar tarafından yapılacak olan analizlerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir