Bal, Bal Evi

Ham Bal Ne Demektir? Normal Bal ve Ham Bal Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Ham bal hiç işlenmemiş olan ballara verilen isimdir. Doğal bal enzimlerini yitirmemiştir ve polenini kaybetmemiştir. Bu nedenle değerlerini koruyan bir bal çeşidi olarak bilinmektedir.

Ham Bal Ya Da Çiğ Bal Özellikleri

Ham balın hamlık derecesini belirleyen iki çeşit faktör bulunmaktadır. Bunlar: ısı ve dokudur. Pastörizasyon sonrasında ısıtılmamış olan ham balın besinsel değerleri canlı kalmaktadır. Bir balın ham olduğundan söz edebilmek için balın 35 dereceyi aşmamış olması gerekmektedir. Bu sıcaklığı geçmediği sürece ham bal pastörize olmaz ve ham bir halde kalmaya devam eder. Pastörizasyon işlemleri balın kristalleşmesini önlemek için yapılmaktadır. Kristalleşme halk arasında şekerlenme olarak bilinmektedir.

Ham bal özellikleri içerisinde yer alan diğer bir durum ise doku etkisidir. İnsanlar genel olarak opak görünmekte olan ve içerisinde siyah noktalar bulunan balları tercih etmektedirler. Bu balların içerisinde potansiyel olarak bir kovan içerisinde yer alan her şeyi bulmak mümkün olabilmektedir. Ancak bir balın ham olma durumu dokusu itibariyle değil, ısısı itibariyle belirlenmektedir.

Normal Bal ve Ham Bal Arasındaki Farklar

Ham bal ısıtılmamış ve filtrelenmemiş bir bal çeşididir. Balın en doğal halidir ve herhangi bir işlemden geçmemiştir. Ham bal kullanımı diğerlerine göre çok daha faydalıdır. Normal bal ise ısıtılır ve ardından soğutulur. Bu işleme filtrasyon işlemleri denilmektedir. Baldaki polen alınır. Bu işlemler balın kristalize olmaması için gerekli görülmektedir. İşlemler sonrasında bal rengi berrak bir hale gelmektedir. Ancak yüksek ısı içeriğindeki besinsel değerlerin kaybına yol açabilmektedir. Isı balın içinde yer alan mineral, vitamin, enzim ve amino asitlerin yok olmasına neden olabilir. Bu da balın sağlıklı özelliklerinin kaybedileceği anlamına gelir.

Doğrudan herhangi bir kovandan alınan ve herhangi bir işlemden geçmeyen ham ballar için bu durum söz konusu değildir. Doğada oldukça besleyici özellikleri ön plana çıkan balın diğer ballara göre çok daha sağlıklı olduğu söylenmektedir. Ham ve normal bal farkı birinin işlenmiş, diğerinin işlenmemiş olmasıdır. Ham bal bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri ile ön plana çıkar. Kana çok hızlı bir şekilde karışabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir