Bal

Petek Bal ve Karakovan Balının Özellikleri

 

Petek bal ve karakovan ballarının özellikleri çok çeşitlidir. Her ikisinin de kendisine has özellikleri bulunmaktadır. Sağlığa oldukça yararlı olan bu bal çeşitlerinin farklı farklı hastalıklara olan iyileştirici etkileri ile çokça tüketilmesi önerilmektedir.

Petek Balının Özellikleri Neler?

Petek bal yüzyıllardır bilinmekte olan tıbbi mucizelerden biridir. Kovanlardan alınmakta olan bal antibakteriyel özellikleri bakımından oldukça zengindir. Hafızayı arttırır ve sakinlik verir. İçeceklerle birlikte tüketildiğinde kişileri rahatlatır ve sakin bir uykuya sebep olur. Kepek ve kuru ciltlerin tedavisinde de oldukça etkili olması ile birlikte çokça tüketilmektedir. Sahip olduğu yararları etkileri sayesinde çokça hastalığın iyileştirilmesi için kullanılmaktadır.

Mide rahatsızlıklarına, grip, hemoroitler için de oldukça yararlı etkileri bulunmaktadır. Besin değerleri potasyum, magnezyum, fosfor, demir bakımından oldukça zengin içeriklere sahiptir. Çok az miktarlarda vitamin içermesine rağmen besin değerleri açısından zengin bir yapısı bulunmaktadır. Petek bal özellikleri itibariyle çokça tüketilmektedir. Yoğun aroması ve zengin içerikleri yüksek yarar sağlamaktadır.

Kanı temizleyen ve içerisindeki kolesterol seviyesini düzenleyen yapısı ile hücre ömrünü arttırmaktadır. Açık sarı renklerdedir ve vücudu uyarmak için mevcut olan en iyi seçeneklerden bir tanesidir. İdrar sistemine olan faydalı etkileri ile birlikte idrar söktürücü ve antiseptik olarak kullanımları gerçekleştirilmektedir.

Karakovan Balının Özellikleri Neler?

Karakovan balı olarak bilinen bal, doğal ortamlarda üretilmiş olan baldır. Diğer balların üretim şekillerinden çok daha farklıdır. Tamamen doğal olan kütükler kullanılarak bal üretimleri gerçekleştirilmektedir. Yer alan peteklerin gözleri tamamen arıların üretmiş oldukları ballar ile doludur. İnsan müdahalesinin oldukça az olduğu bir şekilde üretimler gerçekleştirilmektedir.

Karakovan balları özellikleri ve doğrudan tüketilebilir olmaları ile ön plana çıkmaktadırlar. Özellikle hasta olanlar için sabahları aç karna tüketilmesi önerilmektedir. Sıcak su ile birlikte içildiğinde 10 dakika içerisinde kana karıştığı, soğuk su ile tüketildiğinde ise 20 dakika içerisinde kana karıştığı bilinmektedir. Soğuk su ile birlikte tüketilmesi durumunda ishal gibi hastalıkların iyileştirilmesini sağlamaktadır. Karakovan balları ile çok daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek mümkündür. Bir ay gibi süreçler boyunca olumlu sonuçlar alınır. Sağlığa olan yararlı etkileri nedeniyle çokça tüketilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir